Otázky a odpovědi

Jaká je odolnost domu proti požáru?

Naše obvodové stěny musí splňovat minimálně hodinu a půl neprohořlavost. Je to logické, veškeré desky jsou z nehořlavého materiálu, stejně jako izolace, navíc veškeré konstrukční dřevo je hoblované, což je další forma ochrany dřeva proti požáru.

Jak je to s hlučností v domě?

Naše domy hravě splňují přísné normy na zvukovou neprůzvučnost. Minerální vata skvěle pohlcuje nepříjemné vysoké tóny. Důležité je, že mezi obytnými místnostmi je vždy silnější vnitřní nosná stěna s tloušťkou izolační vaty 12cm a minimálně jedna místnost má zvukoizolační stěny, tedy s ještě lepšími vlastnostmi.

Bude slyšet dupání v patře?

Upřímně řečeno pokud budou vaše děti skákat metr vysoko, uslyšíte je v každém domě. Běžnou chůzi umíme skvěle odizolovat podlahovými dílci Fermacell a další skladbou izolačních materiálů v podlahové konstrukci. Navíc v konstrukci stropu se střídají vrstvy minerální vaty a vzduchové mezery, což jsou osvědčené izolační konstrukce. Není nic snazšího než si tyto vlastnosti vyzkoušet na některém našem vzorovém domě.

Jaká je životnost domu?

Běžně se uvádí životnost domu kolem sto až sto padesát let, nevyjímaje naše dřevostavby. Jde spíše o to, že se vám časem přestane líbit vybavení koupelny nebo dispozice domu. Potom nám zavoláte a naše oddělení rekonstrukcí vám dům zmodernizuje dle vašich požadavků, stejně jako se to děje s našimi nejstaršími domy, kterým je dnes přes padesát let a skvěle slouží svým majitelům v moderním kabátě.

Nebude mi dřevostavba plesnivět?

Naše obvodová stěna s instalační předstěnou a parotěsnou folií za ní toto neumožňuje. Zachytí totiž vodní páry dříve, než by došly do místa rosného bodu v konstrukci. Dalším důležitým faktorem, který plesnivění eliminuje, je standardní trojsklo v oknech, které se při běžném provozu domácnosti nerosí a tudíž nestéká voda po parapetech. Je ovšem třeba s vlhkostí v domě hospodařit – pouštět ventilátor v koupelně po sprchování, digestoř při vaření a pravidelně větrat.

S kým mám řešit nacenění domu?

Stačí se obrátit na naše vzorové domy a náš obchodník s vámi zakreslí změnu dispozice, probere požadované vybavení domu a následně vám vypracuje přesnou položkovou kalkulaci. Teprve na základě těchto podkladů se rozhodujete, který dům a v jakém vybavení s námi budete stavět. Nebojte se nechat si nacenit více variant dispozice nebo vybavení, seškrtat položky nad limit můžete vždycky.

Můžu někde vidět vzorový dům Bungalov 83 V?

Ne všechny typy domů můžeme mít jako vzorové. Stavíme ale takové množství staveb, že vám rádi umožníme návštěvu některého domu stejného typu, který zrovna blízko vás dokončujeme. Domy sice budou bez nábytku, ale představu o velikosti místností a dispozici si určitě uděláte. Domy po předávce již navštívit nemůžete, dbáme na klid a soukromí našich klientů. Po nastěhování to jistě oceníte taky.

Je možné s vaším domem dosáhnout na dotaci Nová zelená úsporám?

V naší nabídce jsou domy s parametry blížícími se dosažení tohoto dotačního titulu. Je ovšem také nutné splnit i jiné podmínky, například mít pozemek vhodně nasměrovaný ke světovým stranám, tedy prosklenou stěnou přesně na jih a nemít dům zastíněný sousední stavbou. Je třeba si uvědomit, že žadatel nemá nikdy dotaci předem jistou, celý dům musí profinancovat ze svého a teprve poté žádá o peníze. Navíc i po získání dotace bude dům dražší než standardní stavba.

Jaký je rozdíl mezi difuzně uzavřenou a difuzně otevřenou konstrukcí?

Rozdíl je v toku vzdušné vlhkosti v obvodové stěně domu. Difuzně otevřený systém počítá s tím, že vodní páry vstupují do konstrukce a projdou stěnou ven. Na vnitřní straně stěny je takzvaná parobrzda, většinou to je OSB deska, která vlhkost zpomalí a ta dále postupuje ven přes minerální vatu v konstrukci a na vnější fasádě. Tato cesta trvá až 24 hodin a dokáže tak sníží vlhkost v domě maximálně o procento. Na druhé straně difuzně uzavřený systém vlhkost zastaví parotěsnou folií na vnitřní straně obvodové stěny a vůbec ji nepustí do konstrukce.

Můžu si ve vašich bungalovech odkládat věci na půdu?

Naše bungalovy mají klasický krov, tedy velký otevřený prostor na půdě a zároveň je v ceně pochozí lávka na celé ploše půdy, tudíž máte možnost zaklopením deskou nebo prkny vytvořit obrovský suchý úložný prostor, dobře přístupný stahovacími zateplenými schůdky v chodbě.

Stavíte domy i v horách?

Stavíme všude, jen některé oblasti mají svoje specifika. Jednak je to sněhová oblast, kdy od 4. sněhové oblasti musíme za příplatek dělat masivnější konstrukci krovu a vaznic. A pokud spadáte po CHKO, je třeba zjistit, jaká jsou místní pravidla pro výstavbu, což vám sdělí na příslušném stavebním úřadě. Často bývá předepsaný sklon a přesah střechy, výška domu, obklad dřevem, poměr jednotlivých stran domu atd.

Za jak dlouho mi dům postavíte?

Samotná montáž domu trvá vždy maximálně měsíc, běžná doba je ale zhruba dva až tři týdny. Díly našich domů přijdou už z výroby jako celé stěny osazené okny, roletami, zateplovacím systémem i vnitřní stěnou, také stropy se pokládají v panelech a například komín či schodiště přijdou vcelku a do domu se osazují jeřábem. Proto ta bezkonkurenční rychlost a také přesnost a eliminace možných chyb, vždyť stěny ve výrobě vyrábí automatická linka.

Jak probíhá celé vyřizování od začátku do konce?

Zjednodušeně řečeno nejdříve si vyberete pozemek a zároveň zjistíte, kolik peněz vám půjčí banka. Takto budeme znát požadavky na dispozici oken a celého domu a vaše finanční možnosti. Poté vám nakreslíme a naceníme dům dle vašich představ. Následuje podpis budoucí smlouvy, zpracování projektové dokumentace, stavební řízení, výběr koupelen a kuchyně, konečná specifikace, výstavba desky a poté i montáž domu. Přesný podrobný popis obdržíte na vzorovém domě.

Co se stane, když nedodržím termín předání stavebního povolení, uvedený ve smlouvě?

Nemusíte se bát, pokud se vám v celém procesu objeví nějaký zádrhel, rádi na vás počkáme. Ve smlouvě budoucí stanovujeme termín podpisu smlouvy o dílo, termín předání stavebního povolení a plánované čtvrtletí, kdy bude probíhat montáž. Jestliže termín nestihnete, dáme do smlouvy o dílo termín upravený. Pokud ani tento nevyjde, můžeme vám posunout datum realizace stavby.

Jak zjistím, jestli ke mně dojede váš kamion?

Přesné měření trasy provádí náš člověk při přejímce základové desky a zde se definitivně rozhodne, zda k pozemku kamion dojede nebo přivezeme rozdělené panely domu a na místě se budou překládat na menší auta za pomoci dalšího jeřábu. Tyto vícenáklady v ceně cca 50 tisíc korun potom hradí klient. Váš příjezd samozřejmě můžeme posoudit i předem na základě map, fotek či videa, případně se domluvíme na návštěvě specialisty. Obavy klientů ale bývají většinou zbytečné a k překládce nedojde.

Nebude mi v létě v podkroví horko od tmavé střechy?

Nemusíte se bát, celý náš dům je dokonale izolován nejen pro zimní mrazy, ale i pro letní horka. V létě se nejslabší částí domu logicky stane nezastíněné okno na jih nebo západ. Tady je třeba zvážit, zda zvolit venkovní nebo třeba vnitřní zastínění, které ale zachytí jen zhruba polovinu tepla. Pokud vám už horko pronikne dovnitř, večer dům vzhledem k nízké akumulaci horka rychle vyvětráte. Další možností je instalace klimatizace.

Dodáváte soláry?

Ano jsme schopni dodat celý systém střešních solárních panelů, rozvody i akumulační nádrž. Na vás záleží, jestli budete chtít ohřívat jen teplou užitkovou vodu (TUV) nebo i topný systém domu. Dokonce můžete i zažádat o dotaci Nová zelená úsporám, pokud je zrovna vypsána. Horší už je ekonomika takové investice, roční úspora u TUV je v řádu tisíců a investice zhruba od sto tisíc korun. Samostatnou kapitolou je instalace fotovoltaických článků.

Dodáváte i klimatizaci a fotovoltaické články?

V typovém provedení dodáváme tepelné čerpadlo vzduch - vzduch, které umí nejen topit, ale zároveň chladit. Pokud si vyberete jiný paket topení, máte dvě možnosti – buď zvolíte klimatizační jednotku, kterou vám dle vašich požadavků namontujeme nebo vám nachystáme přípravu dle technických podkladů vašeho dodavatele a vy si po předávce necháte vámi zvolenou klimatizaci namontovat. Co se týče fotovoltaiky, ve standardu již máte jednofázový ON-GRID systém s možností rozšíření o panely, baterie či vícefázový systém.

Můžu si vybraný typ domu zvětšit a jak?

Zvětšování domu je vždy možné na štítových stranách o modul (60cm šířky) nebo půl modulu (30cm). U typu Kubis 99 a Kubis 98 je možné zvětšení maximálně o dva moduly, u ostatních domů je zvětšení možné i o více modulů. Každý dům má cenu modulu navíc jinou.

Co je provedení Comfort?

Levnější variantou objednání našich domů je provedení COMFORT. Znamená to, že dispozice zůstane typová, okna a příčky budou na svém místě, každopádně dům vám můžeme zrcadlově otočit a u některých třeba odečíst pergolu. Možnosti doplnění vybavení domu například o komín, žaluzie, jiné vytápění a rozsah výběrových materiálů najdete na webu v sekci konfigurátor. Zde se také hned dozvíte, jak finančně náročné vaše požadavky jsou.

Můžu zasahovat do typového projektu?

V provedení PREMIUM vám rádi dům upravíme dle vašich představ. Každý z našich postavených domů je jiný a snad žádný dům se nerealizovat jako přesný typový projekt. Na našich webových stránkách najdete spoustu nejrozmanitějších řešení jako inspiraci pro plánování vašeho budoucího domova. Navíc vám zdarma dům nakreslíme a naceníme, takže rozhodnutí, jestli s námi budete stavět, uděláte až na základě přesné ceny. Ta se může změnit pouze na základě vašich případných nadstandardních výběrů v koupelnovém studiu nebo u konečné specifikace. Pokud ale budete chtít, dodáme vám dům ve standardu s nulovým příplatkem.

Jak budu na zeď přidělávat obrazy nebo skříňku?

Naše stěny jsou ze sádrovláknité desky, která má mnohonásobně vyšší pevnost a nosnost než například sádrokarton. Na běžné věci jako obrazy stačí jen vruty, těžší police a skříňky se upevňují pomocí hmoždinek, které se za deskou roztáhnou a pevně drží. Navíc na obvodové stěně máme instalační předstěnu, tedy dostatečných pět a půl centimetru prostor na hmoždinku, aniž by se poškodila parotěsná folie v konstrukci.

Jaký je rozdíl mezi bílým a šedým polystyrenem, který používáte?

Nahradili jsme klasický bílý fasádní polystyren za šedý grafitový, který má mnohem lepší tepelně-izolační vlastnosti a který jsme dříve používali na pasivní domy. Tím se zlepšily izolační vlastnosti celého domu.

Kolik peněz protopí běžná rodina ve vašem domě?

Roční náklady našich klientů na vytápění domu bývají v rozmezí 15 až 25 tisíc korun, záleží na velikosti domu, teplotě vytápění a počtu hodin, kolik se denně topí. K této částce je třeba připočítat energii na ohřev TUV a elektřinu na běžný chod domácnosti, takže celkové náklady na chod domu jsou mezi 30 a 40 tisíc korun ročně.

Kolik u vás stojí garáž na klíč?

Cena garáže je závislá na jejím rozměru, počítá se dle počtu metrů zastavěné plochy. K této ceně se poté připočítávají vrata, zadní dveře do garáže a případně okna. Je jen na vás, jaký zvolíte rozměr garáže a tvar střechy. Další možnou variantou je otevřené garážové stání s betonovou krytinou a dřevěnými podhledy nebo pergola garážového stání, jako máme u Kubisu 99, kterou můžete zastřešit třeba lehkým polykarbonátem.

Kolik průměrně utratí vaši klienti nad rámec standardu?

Toto je samozřejmě velmi individuální, většina našich zákazníků se drží standardu nebo doplácí částky maximálně v desítkách tisíc. Důležité je, že položky, které souvisí se změnou dispozice, zvětšením domu nebo zásadní změnou vybavení či technologie domu, vám naceňujeme hned na začátku. Také vám garantujeme, že veškeré vybavení domu může být ve standardní ceně, tj. že existuje záchod, vana nebo podlaha ve výši ceny našeho standardu.

Co mě bude stát úprava typového projektu?

Náš projekt domu je zdarma, ať tam děláte sebevětší změny (provedení PREMIUM) nebo jde o úplný atyp. U nás platíte pouze za to, co do domu přidáte. Pokud například nebudete chtít typové okno, odečteme vám ho. Pokud ho naopak přidáte, o jeho cenu vám navýšíme kalkulaci. Ovšem za to, že v projektu děláte změny, neplatíte vůbec nic.

Můžete mi započítat kuchyň do ceny domu?

Pokud si objednáte kuchyň od naší partnerské firmy Lamont, dáme vám její ceny do kalkulace a tím pádem případně do čerpání hypotéky domu. Navíc budete mít kuchyň dodanou těsně po předávce domu bez nutnosti kuchyň zaměřit a teprve dát do výroby, naše spolupráce je již dlouholetá a osvědčená. Každopádně pokud si vyberete jakéhokoliv jiného dodavatele, nachystáme jim přívod vody, odpady a elektro přesně dle plánků, které nám donesete ke konečné specifikaci.

Jak se u vás dům postupně platí?

Při podpisu budoucí smlouvy platíte zálohu za projektovou dokumentaci domu ve výši 72 tisíc korun. Tato částka se vám vrací po postavení domu, je to pouze záloha a projekt je zdarma. Další platba je až po podpisu smlouvy o dílo, tedy většinou tak tři měsíce před montáží a to ve výši dvě stě tisíc u domu bez základové desky a tři sta padesát tisíc u domu s deskou. Pokud čerpáte hypotéku, budeme ji chtít až po předávce domu. Jestliže část doplatku je z vlastních zdrojů, platí se těsně před montáží nebo jde do advokátní úschovy, záleží na vás.

Nebudu mít s financováním dřevostavby problém?

Při počtu zhruba čtyři sta domů ročně se dá říct, že naši klienti realizovali mnohokrát hypotéky ve všech bankách a stavebních spořitelnách na trhu a tyto nás již dobře znají. Někdy se stane, že narazíte na konkrétního člověka na pobočce nebo odhadce, který si s rychlostí výstavby a tím, že chceme peníze až po předávce neví rady. V tomto případě jsme jim na vzorových domech k dispozici a většinou si zvládneme vše vysvětlit po telefonu. Efektivnější metoda, jak si vyřídit hypotéku, je kontaktovat našeho finančního poradce, který vám ušetří spoustu času a doporučí vám nejvýhodnější nabídku včetně vyřízení všech formalit zdarma.

Jak je to u vás s dopravou, platí se?

Doprava je u nás zdarma. Cenu dopravy vám započítáme do kalkulace a vracíme po předávce domu. Ve smlouvě je specifikováno, že se tak stane při splnění smluvních podmínek, což v praxi znamená, že nám dům budete platit řádně a včas, případně s námi budete vaše zdržení platby řešit a my vám poté počkáme. Výhodou je, že máte v hypotéce zahrnutou částku kolem sto tisíc na případné vícenáklady, které by mohly vzniknout vaším výběrem při konečné specifikaci. A co nevyčerpáte u nás, vám po předávce posíláme na váš účet a vy si takto jednoduše vyčerpané peníze z hypotéky použijete třeba na zařízení domu.

Co když mi někde praskne voda, jak to opravím?

Rozvody vody a topení jsou vedeny v instalačních předstěrách, které umíme velice jednoduše rozebrat, závadu opravit a zase zaklopit a vymalovat nebo obložit obkladem. Stejná skládačka jsou podlahové konstrukce. Opravovali jsme několik domů postižených záplavami a navlhlé desky a vata se jednoduše vyměnily za suché, bez nutnosti dlouhého vysušování jako u jiných stavebních materiálů. Navíc ve standardu máte zařízení zvané E-vodník, které automaticky zastaví při nadměrné spotřebě přívod vody.

Jakou dáváte záruku na dům a jak probíhají opravy?

Na dům máte minimálně dva roky záruku, v této době vám seřídíme okna, pokud se objeví tak nejlépe po roce provozu opravíme drobné prasklinky v rozích, případně vám předěláme to, co jste při plánování domu neodhadli a chcete jinak. Na spoustu materiálů máte záruky delší než dva roky a na nosnou konstrukci dokonce třicet let, skutečně podložených stovkami našich domů, které jsou ještě starší a v dokonalém stavu.

Děláte i podlahové vytápění?

Ano, používáme dva typy podlahového topení. První je elektrická topná folie (pod laminem nebo pod vinylovou podlahou) nebo topná rohož (pod dlažbou). Jednoduše si zvolíte, kam umístíme elektrické podlahové vytápění, především to bývá kuchyň, obývák nebo koupelna nebo samozřejmě celý dům. U domů s teplovodním rozvodem se dá zvolit buď teplovodní podlahový topný systém do celého domu, nebo případně i kombinace radiátorů a podlahového vytápění.

V čem je podlahové vytápění lepší?

Nedá se říct, že je lepší, hodně záleží na subjektivním pocitu nebo také na tom, na co je kdo zvyklý. Radiátory nebo přímotopy mají výhodu rychlého vytopení místnosti, takže třeba v ložnici vám zatopí, když ráno vstáváte a potom třeba až večer. Naopak podlahové vytápění má delší náběh, ale zase vyšší akumulaci tepla, takže se hodí převážně tam, kde býváte nejvíce, takže třeba v obýváku. Co se týče koupelen, je třeba zvážit, jak dlouhý čas tam vlastně bosky trávíte…

Dají se v budoucnu namontovat venkovní žaluzie?

Dají, ale zvolit jejich montáž před výstavbou domu je lepší. Venkovní žaluzie i rolety jsou totiž ukryty nad oknem a jejich kastlík je neviditelný, toto řešení je tudíž elegantnější než pozdější montáž s kastlíkem zavěšeným na fasádě. U venkovních žaluzií je ale možné objednat pouze kastlík a rozvod elektřiny k motoru a jejich montáž provést až později, u venkovních rolet toto možné není.

Co vše si můžu do domu dodat sám?

Na úvod je třeba říci, že téměř všichni naši klienti poptávají dům kompletně na klíč. Nechtějí mít starosti a chtějí vše pod jednou zárukou. Minimální dodávka od nás je hrubá stavba s okny a střechou a zbytek si můžete dodělat svépomocí. Někoho láká dodat si alespoň podlahové krytiny, vybavení koupelen nebo vlastní vnitřní dveře, ani v tom není problém, tuto dodávku vám jednoduše odečteme.

Mohu si dodat vlastní kotel?

Ano i zdroj tepla může být vaše dodávka, například elektrický nebo plynový kotel, tepelné čerpadlo, topný žebřík či přímotop. Na vše vám nachystáme přípravu dle dokumentace zařízení, jen montáž si budete muset zajistit sami. Stejné je to se solárními systémy, fotovoltaickými články, napojením krbové vložky či klimatizací.

Co vše je zahrnuto ve standardu?

Standardní dodávka na klíč je kompletně vybavený dům včetně bílých oken s trojskly, podlahových krytin, obkladů a dlažeb, zařizovacích předmětů v koupelnách, topení, bukového schodiště u patrových domů, vypínačů, zásuvek, vývodů na světlo a vnitřních dveří. Samozřejmostí je střešní krytina, okapy a svody z titanozinku. Některé domy navíc obsahují i základovou desku. Ve standardní dodávce nejsou přípojky sítí, kuchyňská linka, bleskosvod a venkovní terasa. Tyto vám každopádně rádi dodáme.

Kolik stojí venkovní žaluzie a rolety?

Venkovní rolety je možné dodat buď v manuální verzi s ovládáním provázkem a navijákem na stěně nebo s elektrickým motorem. Cena rolet je cca od pěti do deseti tisíc korun, motor stojí pět tisíc. Venkovní roleta může být zkombinovaná i se sítí proti hmyzu. Venkovní žaluzie jsou pouze elektrické v ceně zhruba od deseti do patnácti tisíc a mohou být ovládané vypínačem přímo na stěně vedle okna nebo dálkovým centrálním ovladačem, ty jsou asi o tři tisíce dražší.

Co vše umíte zařídit na klíč?

Kromě běžných věcí, jako je dům a základová deska, umíme zařídit autorizované doprojektování osazení domu na pozemku a napojení sítí (stojí většinou do dvaceti tisíc korun), vyřízení stavebního povolení, přípojky sítí, kuchyňskou linku a nábytek na míru, venkovní úpravy pozemku, terasu, zahradní práce atd. Na vše vám nejdříve uděláme cenovou nabídku a vy se rozhodnete, jestli chcete dodávku od nás nebo si ji budete řešit sami.

Prodáváte pozemky?

Pozemky na stavbu domu nemáme, ale spolupracujeme s realitními kancelářemi, které vám při hledání parcely pomohou. Navíc jsou vám tito makléři v případě vašeho zájmu k dispozici i při prodeji vašeho stávajícího bydlení. Najít ten správný pozemek chce někdy čas a trpělivost, vybíráte si ale místo pro život a věnovat čas a energii hledání vhodné lokality se vyplatí. Jen pozor na fráze typu „sítě v dosahu“, „sítě u pozemku“, „sítě ve výstavbě“, vše si řádně prověřte na stavebním nebo obecním úřadě, ať se nenapálíte.

Děláte přípojky sítí do domu?

Po zpracování výkresu napojení sítí jsme vám schopni tyto nacenit a realizovat. Důležitá je samozřejmě vzdálenost jednotlivých přípojek a co bude jejich součástí, například jestli musí mít přípojka vody vodoměrnou šachtu venku nebo stačí mít vodoměr v domě, jestli je napojení na splaškovou kanalizaci nebo budete budovat jímku či čističku, zda je hotový sloupek elektro s hodinami či jestli budeme budovat vsakovací jímku nebo máte dešťovou kanalizaci, případně s nutností retenční vsakovací nádrže.

Můžu si dodat svoje záchody a umyvadla a namontujete mi je?

Pokud budete chtít vlastní dodávku zařizovacích předmětů, z kalkulace vám odečteme jejich cenu a montáž a přičteme přípravu (úchyty, dotažení vody, odpadu atd.). Jejich montáž si ale budete muset zabezpečit sami, nemůžeme nést záruku za výrobky, u kterých neznáme jejich kvalitu a původ.

Mohu mít ve vašem domě komín?

Samozřejmě můžete, za příplatek dodáváme komíny Schiedel. S umístěním komína v dispozici domu vám rádi poradíme, případně sledujte na webu varianty dispozic u vámi vybraného typu a tam uvidíte, kam v dispozici klienti komín nejčastěji osazují. Komín může být samozřejmě i za stěnou, případně za příplatek můžete mít venkovní nerezový Schiedel.

Dá se udělat krbová vložka s výměníkem a rozvody do celého domu?

Ano toto děláme, nachystáme vám přípravu na napojení krbových kamen nebo krbové vložky na teplovodní okruh, k tomu doporučujeme menší akumulační nádrž na omezení výkyvů teplot vody a samozřejmě pojistku pro případ výpadku elektrického proudu – baterie k pohonu čerpadla nebo napojení na vodu a kanalizaci pro chlazení okruhu. Samotnou montáž krbové vložky a regulace ovšem musí dělat specializovaná firma.

Co je vše obsaženo v dodávce základové desky na klíč?

Jedná se o dodávku kompletní základové desky na rovném pozemku včetně rozvodů kanalizace v desce a chrániček pro přivedení vody a elektřiny. Základová deska je 30 centimetrů nad terénem. Pokud budete chtít desku zvednout o další řadu ztraceného bednění (25 centimetrů), cena bude zhruba třicet tisíc. To samé je, pokud bude deska v kopci na jedné straně o 50 centimetrů vyšší. V ceně je vodorovná hydroizolace desky a radonová ochrana, případné zateplení soklu se dělá až po montáži domu a není součástí ceny. Další možné příplatky jsou zemnící pásky hromosvodu, případně mohutnější základy kvůli horšímu podloží.

Kdo projektuje základovou desku, když je od vás?

Součástí projektové dokumentace, kterou od nás klient obdrží zdarma, je půdorys základové desky včetně veškerých detailů a řezů. K těmto podkladům musí místní autorizovaný projektant dokreslit výkres osazení domu na pozemku a výkres napojení inženýrských sítí včetně textové části. Pokud je dům ve svahu, je třeba ještě výškopis stavby, případně výkres základů dle místních podmínek. S těmito kompletními podklady poté jdete na stavební úřad podávat ohlášku. Pokud nemáte vlastního projektanta, rádi vám někoho doporučíme.

Je v ceně domu zahrnutý i projekt?

Ano, projektová dokumentace horní stavby je zdarma a platí se pouze zálohově, před montáží domu je tato platba vrácena zpět. Pro účely stavebního řízení je třeba nechat zpracovat místním projektantem výkresy osazení domu na pozemku a napojení sítí, jejich cena je okolo dvaceti tisíc a není součástí naší dodávky. Pokud budete chtít, rádi vám doprojektování zajistíme.

Mohu si dodat sám základovou desku k domu?

Většina typů domů má základovou desku zahrnutou již v základní ceně. Pokud byste si přece jen chtěli základy vybudovat sami, desku vám z dodávky odečteme. Je potom na vašem zvážení, zda odpočet pro vás bude zajímavý a desku vybudujete výrazně levněji. Reálná cena totiž nakonec bývá vyšší, než bylo plánováno a vaše námaha se nemusí vyplatit.

Napište nám
Jméno*
Email*
Telefon
Lokalita*
* Povinné položky